Przedpełski Stefan

Przedpełski Stefan ps. „Jastrzębiec”- (ur. 20 września 1922 r. w Woli Pierowej, zm. 13 maja 2001 r. w Warszawie) – podporucznik, uczestnik Powstania Warszawskiego. Syn Zygmunta i Jadwigi (z domu Kostrzeńska).

Brał udział w działaniu VII Obwodu „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W trakcie powstania walczył w plutonie „Pomorzaka” wschodzącym w skład kompanii „Habdank”, VII zgrupowania „Ruczaj”.

W wyniku walk, 13 sierpnia 1944 roku został rany w lewe przedramię i głowę. Do oddziału wraca na początku września. Następnie był jeńcem niemieckim, po wyzwoleniu służył do 1947 roku w Polskich Siłach Wartowniczych w strefie amerykańskiej okupowanych Niemiec.

Po wojnie trafia do Międzynarodowego Obozu w Erlangen i podejmuję studia na Wydziale Ekonomicznym tamtejszego Uniwersytetu. Po otrzymaniu informacji że jego rodzina żyje w Polsce – przez obóz w Lauf i Dziedzicach powraca do Polski w roku 1948 1.

  1.  Powstańcze Biogramy – Stefan Przedpełski, Muzeum Powstania Warszawskiego, dostęp 31 sierpnia 2015 roku, http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Stefan_Przedpelski