Musial Stanley Frank

Stanley Frank Musial urodził się dnia 21 listopada 1920 roku w Donora w Pensylwanii w rodzinie polskich emigrantów. Zmarł 19 stycznia 2013 roku. Zawsze podkreślał swoje polskie korzenie. Jego ojciec, Łukasz był polskim imigrantem, matka Maria była z pochodzenia Czeszką. Stanley Frank Musial był propagatorem baseballu w Polsce. Położył wybitne zasługi dla rozwoju Kutna i jego promocji w USA. Już w roku 1987 podczas wizyty w Kutnie przekazał na rzecz PZBall sprzęt sportowy wartości 50.000 $. Wniósł własny wielki wkład finansowy w budowę Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballu. Prowadził intensywne działania na rzecz rozbudowy Centrum. W dniu 5 sierpnia 2000 r. nowo zbudowany stadion na terenie Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballu otrzymał jego imię.

Stanley Frank Musial był wybitnym zawodnikiem – legendą amerykańskiego baseballu. Karierę zawodową związał z jednym tylko klubem – St. Louis Cardinals (był jego zawodnikiem przez 22 sezony). W drużynie tej występował od 1941 do 1963 roku. Początkowo grał na pozycji miotacza, potem, po kontuzji ramienia, na pozycji pierwszobazowego.  W tym czasie zdobył siedem tytułów najlepszego pałkarza ligi, trzy razy tytuł najlepszego gracza, dwadzieścia cztery razy występował w Meczach Gwiazd oraz trzy razy w finałach światowych. Do dzisiaj uważany jest za najlepszego zawodnika w historii amerykańskiego baseballu. W 1968 roku przed stadionem Cardinals stanął jego pomnik. Fani drużyny Major League Baseball, Brooklyn Dodgers, nadali mu przydomek „The Man.” Tak więc słynny baseballista nosił przydomek „Stan the Man”. Został wybrany na sportowca roku 1957 i najlepszego baseballistę dekady 1946-1956. W 1968 r. w St. Louis w Missouri przed stadionem Cardinals stanął jego pomnik. Od 1973 roku był członkiem Polsko-Amerykańskiej Narodowej Galerii Sław Sportu.

Stan Musial od stycznia 1945 roku do marca 1946 roku  służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Ożenił się w wieku 19 lat z Lillian Labash, mieli czworo dzieci. Doczekał się jedenaścioro wnuków i dwanaścioro prawnuków.     Mieszkał z żona Lil w St. Louis, Missouri, USA.

Stan Musial  otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Kutna w dniu 6 czerwca 2000 roku  Uchwałą nr 275/XXV/2000 Rady Miejskiej w Kutnie:

Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Kutna
Na wniosek  Prezydenta Miasta Kutna
nadaje się Honorowe Obywatelstwo Miasta Kutno
Szanownemu Panu Stanleyowi Musialowi ur. dnia 21 listopada  1920r.
za wybitne zasługi dla rozwoju Kutna
oraz jego promocji w Stanach Zjednoczonych Ameryki,
za wszechstronne wsparcie budowy
Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballu,
wielkiemu patriocie, filantropowi, przedsiębiorcy,
przyjacielowi Polski i Polaków

 

 

 

Opr. Bożena Gajewska